„Nagyméltóságú Miniszter Úr!
Fót község segítő és népjóléti Bizottsága és a Tanácsadó iroda 1914 augusztus óta működik elnökletem, illetve vezetésem alatt. Ezen biztosság célja, hogy a község lakosságának segítségére legyen, a háború okozta bajokat enyhítse, a község jólétét anyagi és erkölcsi tekintetben emelje és főképp. Hogy a leendő gyermekgenerációt az életnek és a haza javának megmentse.” – olvasható gróf Apponyi Franciska 1921-ben kelt levelében, melyet Nagyatádi Szabó Istvánhoz, akkori mezőgazdasági miniszterünkhöz írt.
A grófnő levelében a Suum Cuique telep terveit vázolja a miniszter számára. A később Fót-Újfaluként nevezett településrész első lakóházai már 1921-ben elkészültek, azonban ezt követően Apponyi Franciska még számos fóti lakost – többségében özvegyeket, hadiárvákat – kívánt letelepíteni az újonnan felépülő lakásokban.
Célját nemcsak magyar, de külföldön élő főurak is támogatták, az adakozók között olyan hírhedt személyek is voltak, mint Rothermere lord, Mussolini vagy éppen az akkori pápa. A grófné társadalmi felelősségvállalásának és a befolyó pénzösszegeknek köszönhetően számos hajléktalan magyar család lelte meg otthonát a telep újonnan épített házaiban.
A cikk a BársonyFót című havilap nyomán készült.