A szociális törvény alapján házi segítségnyújtás keretében a szolgáltatást igénybe vevő saját lakókörnyezetében, szükségleteinek megfelelően kell biztosítani az önálló életvitel fenntartása érdekében szükséges ellátást. A gondozó együttműködik az egészségügyi, illetve szociális alap- és szakosított ellátást nyújtó intézményekkel. A házi segítségnyújtás keretén belül – a gondozási szükséglet mértékétől függően – szociális segítséget, vagy személyi gondozást nyújtanak az ellátottaknak.
A szociális segítés elsősorban a lakókörnyezeti higiénia megtartását, a háztartási tevékenységekben való közreműködést, például bevásárlást, gyógyszerkiváltást, illetve a veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzését és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában történő segítségnyújtást foglalja magában. A személyi gondozás a gondozási és ápolási feladatok elvégzését is jelenti.
A tartós ápolást-gondozást nyújtó intézményekbe a hosszú várólisták miatt nehéz bejutni. A kórházban töltött napok száma lecsökkent, így ezen betegek ápolását a házi segítségnyújtás oldja meg. Ennek egyik formája a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás.
A Szt.65.§ alapján a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt rászoruló, a segélyhívó készülék használatára képes időskorú vagy fogyatékos személyek, illetve pszichiátriai betegek részére az önálló életvitel fenntartása mellett felmerülő krízis helyzetek elhárítása céljából nyújtott ellátás. A szociális rászorultságot a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően vizsgálni kell. A szakmai előírások alapján a folyamatos működtetéshez 40 készülékenként legalább két gondozónő szükséges. Fóton ezt a feladatot 4 gondozónő megbízási szerződéssel látja el. A jelzéseket az SOS diszpécser központ fogadja, továbbítja a jelzést az éppen szolgálatban lévő gondozónőnek, akinek 30 percen belül a megadott címre kell érkeznie. A segélyhívás okául szolgáló probléma megoldása érdekében azonnali intézkedést tesz, szükség esetén egészségügyi ellátást kezdeményez. Jelenleg 50 készülék üzemel térítésmentesen, azonban folyamatos várólista van a szolgáltatásra.
Az SOS központtal együttműködve a szolgálat havonta végez tesztriasztást, valamint a diszpécserközpont rendszeresen ellenőrzi a készülékek töltöttségét, így azok folyamatos ellenőrzés alatt állnak.
Egyesületünk elkötelezett az idősek támogatásában, ezért megválasztásunk esetén a teljes idősgondozási rendszert, amennyire lehet, helyi szinten szeretné újragondolni. Előző programpontjainkkal összhangban, ebben a témában is szeretnénk valós megoldást kínálni, így a helyi idősgondozási rendszert kibővítenénk. A jelzőkészülékek számát a mostani 50-ről fokozatosan 80 darabra növelnénk, szükség esetén további gondozókkal növelnénk az ellátók számát, bár ennek megvalósíthatósága nagy mértékben függ az önkormányzat 2024-es gazdasági helyzetétől. A gondozóknak és ápolóknak, tovább képzési lehetőséget biztosítanánk azért, hogy feladatukat a legmagasabb szakmai színvonalon tudják ellátni a mindennapok során.
Fenti írásunkat szakmai egyeztetés céljából továbbítjuk a helyi illetékes szervezetek többségének, és bízunk abban, hogy segítségükkel, illetve a lakosok kiegészítő javaslataival és hatékony, működőképes programot állíthatunk össze. Amennyiben kiegészítésetek lenne a fent kifejtett téma kapcsán, az alábbi e-mail címre várjuk ötleteiteket: 2151egysegben@gmail.com